Nasza Grota Solna została zbudowana z naturalnych produktów. Ściany są zbudowane z brył soli himalajskiej z Pakistanu. Sól himalajska jest najzdrowszą i najczystszą solą kopalną dostępną na ziemi. Wykazuje ona niezwykłe właściwości lecznicze, zawiera bowiem ponad 80 pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, których brak lub niedobór prowadzi do wielu groźnych chorób. Nie zawiera ona natomiast metali ciężkich. Kryształy występujące w soli himalajskiej  dostępne są w tak drobnych cząsteczkach, że łatwo są wchłaniane przez komórki organizmu ludzkiego i poddane procesowi metabolizmu.

Sufit jest także wypełniony tłuczonymi bryłkami soli himalajskiej. Na podłodze natomiast jest rozsypana sól z Kłodawy. Na budowę Groty Solnej zużyto około 25 ton soli himalajskiej i około 3 tony soli z Kłodawy. Do nawilżania powietrza jest używana solanka na bazie soli bocheńskiej lub solanka ze źródła „Zabłocie” o bardzo wysokiej zawartości jodu. Specjalny system podgrzewania podłogi i układ klimatyzacji sprawia, ze sól sublimuje, jonizując ujemnie powietrze oraz nasycając je cennymi dla zdrowia biopierwiastkami. W grocie jest utrzymywana stała temperatura 18-20 °C.

Specjalne rozkładane fotele stwarzają możliwość optymalnego relaksu. W Grocie znajduje się kącik z zabawkami dla dzieci i dzieci mogą się bawić w soli jak w piaskownicy lub na suchej plaży.

Grota jest dostosowana do potrzeb matek z małymi dziećmi oraz osób niepełnosprawnych (możliwość wjechania na fotelu dla niepełnosprawnych).